Wizytująca


„Z przeczytanych kilku książek dowiedziałem się, że w roku śmierci Kopernika /1543/ ukazało się jego najsławniejsze dzieło O obrotach ciał niebieskich.

W roku 1600 za głoszenie teorii heliocentrycznej spłonął na stosie na Campo di Fiori w Rzymie Giordano Bruno. W 1633 Galileusz po procesie przed sądem Świętej Inkwizycji został zmuszony do odwołania wyników swoich badań potwierdzających tę naukę. Miał już wówczas udoskonaloną lunetę, dzięki której każdy mógł zobaczyć na własne oczy, że Ziemia obraca się wokół Słońca. Dopiero w 1835 r., a więc dwieście lat później, zdjęto z watykańskiej listy ksiąg zakazanych dzieło Mikołaja Kopernika. Kiedy uświadomiłem sobie, że przez te wszystkie lata żyjące wówczas pokolenia ludzi były zmuszone do życia w nieprawdziwym świecie – aż ścierpła mi skóra.

Postanowiłem wrzucić na płótno niektóre nazwiska, twierdzenia, hasła, poglądy, opinie i dowody. Abym przez ich powiększenie, zwielokrotnienie, podkolorowanie, jednym słowem – przyjrzenie się im ze zrozumieniem, mógł upewnić się, że nie żyję w podobnie sztucznym świecie”.

Paweł Susid