LETO


Prace i rodzaj praktyki artystycznej Natkańca przybierają charakterystyczną i hermetyczną formę wypracowywaną przez lata, która stała się odporna na zewnętrzne wpływy i mody. Tworząc skomplikowane i niezwykle detaliczne instalacje, korzysta z wielu motywów (m.in. krzesło, pędzel, chorągiewka, dłoń, kula, trójkąt), które powtarzają się i permutują w żmudne i labiryntowe krajobrazy.

Sam Natkaniec swoje obiekty określa „rzeźbami niepraktycznymi i nieporadnymi”, w których niepokojący bałagan form przeplata się z urokliwymi i żartobliwymi motywami. Prace artysty stają się też opowieścią o procesie, w której malarstwo przeobraża się w trójwymiarowe obiekty – Natkaniec, korzystając z tak dobrze znanych malarzom materiałów jak płótno, drewno i papier, na nowo uczył się ich potencjału, kreując instalacje, które spajają ze sobą dziedzinę malarstwa i rzeźby.

Na wystawie prezentowany będzie przekrój obiektów powstających od końca lat 80. aż po najnowsze realizacje artysty, w których chronologia traci znaczenie, tworząc całościowe i przenikające się wzajemnie konstrukcje.

Zbigniew Andrzej Natkaniec (ur. w 1961 r. w Opolu) jest absolwentem opolskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na wydziałach Architektury Wnętrz (1982–83) oraz Malarstwa w latach 1983–87. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia w 1987 r. Od 1987 r. nauczyciel rysunku i malarstwa w PLSP (obecnie ZPPKP) w Opolu.

Wystawa powstaje we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu.